Marcus Gdynia zostanie przejęty przez TKKF Checz Gdynia
Marcus Gdynia to bardzo młody klub piłkarski kobiet. W rozgrywkach ligowych bierze udział od trzech sezonów. Pierwszy, "covidowy" nie został zakończony, dwa następne zakończyły się zdecydowanymi tryumfami zespołu w Gdyni. Kilka tygodni temu Marcus Gdynia zameldował się w I lidze!
Działacze klubu doszli do wniosku, że dalsza działalność klubu i rozwój będzie możliwy poprzez oddanie swojej sekcji do klubu TKKF CHECZ GDYNIA.
Fuzje klubowe w piłce nożnej nie mają pozytywnych tradycji, ale dotyczy to głównie piłkarstwa mężczyzn. U kobiet wygląda to zgoła inaczej.
Piłka nożna kobiet zawiązywała się najczęściej z dala od klubów męskiej piłki nożnej. W małych ośrodkach miejskich, albo w tych mniejszych klubach.
Pierwszym, kilkukrotnym i nieoficjalnym jeszcze, Mistrzem Polski była właśnie gdyńska Checz - jeden z najstarszych polskich klubów z piłką nożną kobiet.
Inne to: Unia Racibórz, Pafawag Wrocław, Zagłębianka Dąbrowa Górnicza, czy ostatnio Medyk konin i Górnik Łęczna.
Ostatnimi czasy, na fali bardzo dużej ostatnio popularności futbolu kobiecego, dochodzi do kolejnych fuzji klubowych mających na celu wypromowanie piłki nożnej w wydaniu kobiet w większych i znanych ośrodkach.
Śląsk Wrocław > AZS Wrocław
Pogoń Szczecin > Olimpia Szczecin
Lech Poznań > AZS Poznań
To tylko przykłady najnowsze. Pewnie niebawem usłyszymy o kolejnych.
Z tego tytułu fuzja Marcusa Gdynia i TKKF Checz Gdynia to na pewno dobry krok w kierunku rozwoju polskiej i pomorskiej piłki nożnej kobiet.
Przypomnę:
AP Lotos Gdańsk - 8 miejsce w Ekstralidze Kobiet
Pogoń Tczew - awans do Ekstraligi
Marcus Gdynia (Checz Gdynia) awans do 1. Ligi Kobiet
Lechia Gdańsk - 3 miejsce w III lidze
KTK-S Luzino - 7 miejsce w III lidze
Lew Lębork - 9 miejsce w III lidze
oraz zespoły, które rywalizowały w IV lidze:
Jastrząb Malbork, KS Pszczółki, Brda Rytel, Chojniczanka Chojnice, Olimpia Czersk i Stal Jezierzyce.