KIEDYŚ TO BYŁO: DWA SEZONY POLONII GDAŃSK W III LIDZE

Polonia GDAŃSK
Wiosną 2012 roku rozgrywki piłkarskie w Polsce zakończyły się szybciej niż zwykle. Wszystko to za sprawą organizowanych Mistrzostw Europy, których Polska była gospodarzem, wspólnie z Ukrainą. Wszystkie rozgrywki piłkarskie zakończyły się w kwietniu, a był to czas, kiedy w Gdańsku dodatkowo czuć było atmosferę przygotowań – 8 czerwca rozpoczynały się finały, a Baltic Arena była jedną z aren, na których miały odbyć się mecze EURO 2012.

W Gdańsku pierwszy mecz miał się rozegrać dwa dni później tj. 10 czerwca 2012.

Kiedy cała piłkarska Polska żyła zbliżającymi się ME, 25 kwietnia 2012 roku Polonia Gdańsk, pod wodzą trenera Pawła Pagieły, na stadionie przy ulicy Marynarki Polskiej przypieczętowała swój awans do III ligi. Bezbramkowy remis z Orlętami Reda dał im mocno wyczekiwaną grę w III lidze. W tabeli wyprzedziły ich jedynie rezerwy Arki Gdynia. Dla klubu był to bardzo duży sukces, na który zapracowali głównie wychowankowie. Warto dodać, że grali oni jedynie na kontraktach amatorskich i nie pobierali żadnych wynagrodzeń za grę.

Wcześniej Polonia na czwartym szczeblu krajowych rozgrywek była w 2001 roku, kiedy to rozpadła się jej fuzja z Lechią Gdańsk. Dla zawodników, trenerów i włodarzy klubu była to bardzo dobra okazja, żeby zaprezentować się na poziomie wyższym, niż wojewódzki, gdzie rozgrywki śledzą nie tylko kibice z Pomorza.

W sezonie 2012/12 pomorska III liga wyglądała całkiem nieźle. Grały w niej wówczas takie kluby jak Kotwica Kołobrzeg, Błękitni Stargard, Bałtyk Gdynia czy rezerwy Pogoni Szczecin, Lechii Gdańsk i wspomnianej wcześniej Arki Gdynia.


Polonia Gdańsk pomimo swojego niewielkiego budżetu starała się dotrzymywać kroku bardziej uznanym i bogatszym zespołom. Na pierwsze zwycięstwo w sezonie sympatycy gdańskiego klubu nie musieli długo czekać, bowiem w trzeciej kolejce Polonia wysoko pokonała rezerwy Arki 5:0, by w kolejnej wygrać z Pogonią II Szczecin 3:0. Przez cały sezon gracze z Gdańska przeplatali dobre mecze, z tymi słabszymi, dzielnie zmagając się o ligowe punkty.
W walce o utrzymanie rywalizowali do ostatniej kolejki, w której to udało im się nawet pokonać Błękitnych Stargard, jednak ich bezpośredni przeciwnik o pozostanie w lidze zdołał także wygrać swoje spotkanie – Energetyk Gryfino ograł rezerwy Lechii Gdańsk. W całym sezonie Polonia Gdańsk zdobyła 34 punkty, które uplasowały ich na trzeciej pozycji od końca, wyprzedzając jedynie Dąb Dębno i Gryfa Słupsk. Pozycja ta oznaczała dla beniaminka spadek do niższej klasy rozgrywkowej.

Jednak tamtego lata dla Polonii Gdańsk uśmiechnęło się szczęście. Dzięki wycofaniu się z ligi Pogoni Barlinek klub otrzymał drugą szansę gry na III – ligowych boiskach.

W kolejny sezon zawodnicy Polonii Gdańsk, nie weszli już tak dobrze jak w 2012 roku. Na swoje pierwsze zwycięstwo musieli czekać aż do 7 kolejki, kiedy to 1-0 pokonali Drawę Drawsko Pomorskie. Po rundzie jesiennej mieli na swoim koncie 16 punktów zdobytych w 15 spotkaniach. Jednak runda wiosenna kompletnie im nie wyszła. Zdobyli tylko 5 punktów, wygrywając swoje jedyne spotkanie dopiero w 28 kolejce i ostatecznie sezon zakończyli na ostatnim miejscu w tabeli, po dwuletnim pobycie spadając z III ligi.

Dla młodych zawodników, głównie pochodzących z Gdańska, te dwa sezony były na pewno dużą nobilitacją w ich sportowych karierach. Dla większości z nich III liga była najwyższą w jakiej udało im się wystąpić, dlatego gotowi byli przymknąć oko na małe wsparcie klubu z miasta i kiepski stan klubowej infrastruktury (np. budynek klubowy pamiętający występy na zapleczu ekstraklasy na początku lat 90 czy boisko treningowe z nawierzchnią piaskową). Z perspektywy czasu lepiej widać jaki to był sukces dla klubu. Po tamtym spadku z III ligi Polonia rozegrała tylko jeden sezon w IV lidze, z której po roku spadła. Kolejne lata to już gra w klasie okręgowej i A klasie. Dla takiego klubu jak Polonia było to dużo poniżej jego potencjału.

W 2020 roku klub powrócił do swojej poprzedniej nazwy. Na pomorskich boiskach nie spotkamy już Polonii, a Stoczniowca Gdańsk. W ubiegłym roku Stoczniowiec awansował do klasy okręgowej, po trzech latach gry w A klasie. Jest to dobry prognostyk na przyszłość, aby klub piął się wyżej na szczeblach piłkarskich. Po rundzie jesiennej zajmują piąte miejsce z niewielką stratą trzech punków do wicelidera – Jaguara II Gdańsk, a już 10 punktów do lidera - rezerw innego gdańskiego klubu – Gedanii. To dobrze pokazuje, jak będąca wówczas drugą siłą w Gdańsku - Polonia, przez te lata została pozostawiona w tyle przez inne gdańskie zespoły takie jak Jaguar czy Gedania, grając obecnie z ich rezerwami.

Po 2012 roku pozostały tylko wspomnienia. Minęło ponad 10 lat, nie ma już śladu po tamtej drużynie, która złożona z wychowanków awansowała do III ligi, podobnie jak EURO 2012, które wielu gdańszczan będzie wspominać latami.

Jarosław Kościelak

Total Page Visits: 484 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post