Okienko transferowe w niższych ligach otwarte

Od 1 lutego otwarte jest „okienko transferowe” dla klubów polskich niższych lig. Od III – do Klasy B i rozgrywek młodzieżowych.

Czas na pozyskiwanie nowych zawodników z innych klubów będzie otwarty do daty rozpoczęcia danych rozgrywek ligowych. Tych, w których dany zawodnik miałby występować.

Zawodnicy wolni – tacy, którzy nigdy nie byli zarejestrowani w żadnym klubie Polskiego Związku Piłki Nożnej, oraz tacy, którzy nie są obecnie zawodnikami innego klubu, a w poprzednich 12 miesiącach nie rozegrali żadnego spotkania – mogą być rejestrowani przez cały sezon.

Total Page Visits: 408 - Today Page Visits: 1

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post

Konflikt Bałtyku Gdynia z własną AkademiąKonflikt Bałtyku Gdynia z własną Akademią

Żeby wszystko było oczywiste –  nie szukam sensacji – przeciwnie – jest mi przykro, że na horyzoncie pojawia się kolejny konflikt między klubem, a związaną z nim Akademią Piłkarską.  Jest mi tym bardziej przykro, że sprawa dotyczy Bałtyku Gdynia, bo to klub, który darzę szacunkiem, zwłaszcza za swoją pracę z młodzieżą.   Nie jest łatwo pracować w mieście, gdzie istnieje inny klub, który obecnie plasuje się wyżej w sportowej hierarchii, który choćby tylko z tego tytułu będzie trudną konkurencją w pozyskiwaniu z miasta i okolic zdolnej piłkarsko młodzieży. A jednak w Bałtyku zawsze dobrze pracowali.   Osobiście pomagam wokół piłki juniorskiej od ponad dekady i uważam ten klub za wzór do naśladowania.  Zawsze życzliwi dla rywali, nawet tych słabszych. Zawsze chętni do pomocy, do ustalenia nowego terminu meczu, jeśli pojawia się u rywala taka potrzeba. Zawsze ogarnięci trenerzy, spokojnie podchodzący do swojej pracy z dziećmi, bez krzyku, bez ciśnienia, bez szaleństwa. Dlatego szczerze życzę, żeby rysujący się konflikt Klubu z Akademią został zażegnany z pożytkiem dla wszystkich.

Moda na akademie piłkarskie przy klubach trwa od lat.  Dlaczego powstają?  Pewnie odpowiedź jest jak zawsze złożona, albo jest jak zawsze prosta: jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o… wiadomo.


Kilka lat temu  rywalizowaliśmy w lidze z zespołem klubu ROZSTAJE Gdańsk.  W pewnym momencie rodzice zawodników uznali, że lepszym rozwiązaniem będzie odejście z klubu i stworzenie własnymi siłami nowego klubu ze swoimi zawodnikami i opłacanym przez siebie trenerem.  Istnieli trzy sezony, potem oddali zawodników do Polonii Gdańsk, następnie Polonia wycofała juniorów z rozgrywek zamykając ten etap sportowej działalności.


Była także Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk.  Kiedy klub z Traugutta nie radził sobie z ogarnięciem struktur juniorskich, rozsądne wydawało się stworzenie akademii piłkarskiej, jako osobnego bytu, samodzielnego stowarzyszenia.  Skończyło się, kiedy przyszło do rozliczeń finansowych i transferów.  Dziewczynki i chłopcy zgrupowani w Akademii byli dumni z grania w barwach Lechii i pewnie nie mogli pogodzić się z faktem, że w pewnym momencie musieli na swoich koszulkach meczowych zakrywać herb swojego ulubionego klubu.  Akademia musiała zmienić nazwę na APLG Gdańsk, potem oddali większość swoich zespołów do Jaguara Gdańsk, a drużyny kobiece ostatnio przekształciły się w AP LOTOS Gdańsk.



Akademia powstała również w Kowalach.  W pewnym momencie trenerzy grup młodzieżowych uznali, że secesja od klubu będzie dobrym rozwiązaniem.  Oczywiście jednym z rezultatów takiej decyzji okazał się brak możliwości  rozgrywania swoich meczów w Kowalach.  A że w naszym regionie boisk do grania jest jak na lekarstwo, zwłaszcza w okresie jesiennym, czy zimowym, to swoje mecze muszą rozgrywać w Goszynie, albo na Oruni.

zdjęcie: weszlo.com





W Gdyni Akademia Piłkarska Bałtyku Gdynia powstała w 2013 roku. Kilka lat temu, kiedy SKS Bałtyk Gdynia przechodził bardzo poważne kłopoty organizacyjno – finansowe,  stworzenie akademii, jako osobnego bytu prawnego, było jedynym rozsądnym rozwiązaniem.  Po prostu próbowano znaleźć rozwiązanie niewdzięcznej  sytuacji, kiedy składki rodziców za treningi ich pociech zostawały przejmowane przez komornika. Wtedy wydawało się to dobrym rozwiązaniem. Obecnie, kiedy sytuacja finansowa w klubie została naprawiona, okazało się, że trudno znaleźć porozumienie i ustalić kto, gdzie i za ile ma grać, przejmować młodzież itp. A jest się o co spierać, bo młodzież bardzo zdolna, wyszkolona, dobrze radzi sobie w rozgrywkach ligowych. Juniorzy Starsi wygrali w tym sezonie rozgrywki w lidze wojewódzkiej i będą walczyli wiosną o Centralną Ligę Juniorów.

Rozwiązania sporu nie widać. Przeniósł się on już do gabinetów prawników, gdzie ustala się prawa do używania herbu klubowego, do nazwy klubu. Do tego dochodzi jeszcze spora finansowa dotacja miejska dla obecnie istniejącego podmiotu akademii, która przecież za chwilę, jeśli strony nie dojdą do porozumienia, może być zmuszona do zmiany nazwy. W takich sytuacjach często problemem staje się także wynajęcie boiska dla bardzo licznego (około 300 zawodników) grona trenującej i grającej młodzieży.

Sytuacja jest nerwowa, wszyscy przerzucają się publicznymi oświadczeniami, a to nigdy nie prowadzi do szybkiego porozumienia.

zdjęcie; mlodagdynia.pl

 

Swoje oświadczenie, oczywiście, musieli dorzucić nawet kibice. Kibice zawsze czują potrzebę zabierać głos i fani Bałtyku nie różnią się pod tym względem od innych. Zajęli stanowisko i opowiedzieli się w tym sporze po stronie klubu.





Czym to się skończy?  Czy oba kluby dojdą do porozumienia dla dobra zawodników grających w biało – niebieskich barwach gdyńskiego Bałtyku?  Czy skończy się jak w Gdańsku i znowu trzeba będzie zaszywać i zaklejać klubowe herby na koszulkach

zdjęcie: mlodagdynia.pl
Total Page Visits: 408 - Today Page Visits: 1

Startuje 4.liga. Jak to widzą czytelnicy?Startuje 4.liga. Jak to widzą czytelnicy?

Dziś startują rozgrywki IV ligi sezonu 2023/2024. Kto pójdzie w ślady Wikędu Luzino? Gedanii Gdańsk? A jeszcze wcześniej Stolema Gniewino i wywalczy promocję do III ligi? Kto będzie bronił się przed spadkiem, a komu ta sztuka nie uda się i będzie musiał kolejny sezon spędzić szczebel niżej?


Jak zawsze kibice mają swoje typy, swoje spekulacje. Ja, w takich sytuacjach zawsze powtarzam jak trudne są takie przewidywania, bo zwykle patrzymy na to wszystko okiem kibica, który widzi skład, nowych, dobrych zawodników, wygrane pierwsze mecze, więc dlaczego nie można powalczyć o awans? Moim zdaniem, jeśli chcemy poznać prawdę o planach danego klubu, zamiast pytać zawodników, trenerów, czy nawet prezesów, trzeba by zapytać klubowych skarbników. Oni najlepiej powiedzą, czy klub ma perspektywę sportowego rozwoju, czy bilans się zgadza, czy budżet się spina. I to nie na ten aktualny sezon, ale czy są nadzieje na jeszcze lepszy w nowym, kolejnym, rozdaniu, gdzie po ewentualnym awansie, trzeba znaleźć lepszych (czyli droższych) zawodników, trzeba wlać więcej paliwa do klubowego autokaru, znowu trzeba przebudować boisko itp, itd. Dlatego tak często widzimy potem w rozgrywkach zespoły, które świetnie startują, a potem niespodziewanie dostają zadyszki sportowej.

Mimo wszystko typowanie to zawsze przednia zabawa, więc dlaczego tego nie robić?

Oddajemy głoś jednemu z naszych czytelników, który ciekawie przeanalizował, i po krótce przedstawił, swój pomysł na przebieg ligowych rozgrywek.

"Liga wydaje się całościowo bardzo atrakcyjna.

Jaguar z Dudą i Surdykowskim w przodzie.

Gryf Słupsk bardzo mocny po transferach.

Kontynuacja bardzo dobrej pracy w Pomezanii.

Bałtyk na tym poziomie z polityką młodej kadry też raczej w top6.

Grom to samo.

Pewnie ostatnim zespołem na top6 będzie Gryf Wejherowo, choć brak Dampca, ale dalej to jednak oparcie wszystkiego w przodzie na Leske, a i na środku obrony bardzo ważny ubytek (Lisiecki).

Sycewice z zaciągiem z rozpadającego się Postomina [Zachodnio-pomorska IV liga] mają szerszą kadrę - może powalczą o poprawę lokaty z poprzedniego sezonu? 🤔

Pogoń Lębork powinna kontynuować poziom z wiosny poprzedniego sezonu.

MKS Władysławowo z Proeną też raczej stabilnie wygląda.

Anioły chyba jakościowo swojego poziomu też drastycznie nie zmieniły.

Rezerwy jak to rezerwy - bez wiedzy o spadach z pierwszego zespołu ciężko jakoś usadowić w tabeli, ale na przykładzie rozkładu spotkań Gedanii1 i Gedanii2 widać, że tam pewnie, gdy to będzie możliwe, mniej grający w pierwszym zespole, będą grać w drugim.
Ciężka przeprawa dla beniaminków z Kwidzyna i Miastka - ktoś spaść musi - chyba to będą pierwsi kandydaci ku temu..."

Trudno nie zgodzić się z taką analizą. Przynajmniej sześć zespołów, które na pewno nie ukrywają swoich aspiracji do awansu. Kilka z nich wręcz "powinno" awansować, bo to ważne dla dalszego funkcjonowania klubów, dla ich rozwoju.



Bałtyk Gdynia po spadku zasadniczo utrzymał swoją kadrę, namówił kilku graczy do powrotu, więc w klubie nie wyobrażają sobie dłuższego niż 12 miesięcy pobytu w IV lidze. Zgodnie ze znaną zasada, że czasem łatwo jest spaść, ale znacznie trudniej jest wrócić.

Pomezania Malbork była rewelacją poprzednich rozgrywek i zbierała bardzo pochlebne recenzje za swoją grę. Trudno oczekiwać, że nie będą chcieli powalczyć o awans.

Jaguar Gdańsk awansował do IV ligi w 2014 roku i właśnie zaczyna 10. sezon na tym szczeblu rozgrywkowym. Im również sportowy awans, ten kolejny krok w rozwoju, jest bardzo potrzebny.

Gryf Wejherowo, po spadku z 2.ligi, a potem 3.ligi, dwa kolejne sezony w IV lidze zakończył w ścisłej czołówce, na czwartej pozycji. W między czasie wywalczył Wojewódzki Puchar Polski, więc zapewne myślą o awansie również.

Gryf Słupsk utrzymanie w IV lidze zapewnił sobie w ostatniej kolejce poprzednich rozgrywek, ale już kilka minut po meczu, ustami trenera i prezesa klubu deklarował walkę o awans do III ligi w kolejnym sezonie. Podstawa do tego jest, bo klub znacznie się wzmocnił.

Grom Nowy Staw również kiedyś grał w III lidze i choć nie skoczyło się to wtedy zbyt udanie, to z pewnością mają teraz drużynę, z którą mogą się pokusić o sukces.


Co z beniaminkami? Start Miastko z pewnością nie będzie miał łatwo. Zespołom ze Słupskiej Klasy Okręgowej zawsze było trudno, ale przykład Sparty Sycewice, która mimo trudnego początku, okrzepła sportowo i dziś to bardzo solidny zespół, pokazuje, ze można powalczyć. Supra Kwidzyn to zespół jakich mało. Zbudowany bardzo niedawno, jak burza pokonuje kolejne szczeble rozgrywkowe na Pomorzu. Czy 4.liga spowolni ich marsz? Pewnie o awans będzie trudno, ale spodziewam się wielu udanych meczów i niespodzianek. Rezerwy Gedanii i Raduni to zawsze niewiadoma. Zdolna młodzież wystarczyła na wygranie V ligi, ale czy wystarczy na dobrą grę i punkty szczebel wyżej?

Tak czy inaczej, zapowiada sie kolejny, bardzo ciekawy sezon w IV lidze.

1.kolejka IV ligi

Grom Nowy Staw - Anioły Garczegorze
Sparta Sycewice - Jaguar Gdańsk
Arka II Gdynia - Radunia II Stężyca
MKS Solar Władysławowo - Gryf Słupsk
Gedania II Gdańsk - Chojniczanka II Chojnice
Supra Kwidzyn - Pogoń Lębork
Start Miastko - Gryf Wejherowo
Pomezania Malbork - Bałtyk Gdynia
Powiśle Dzierzgoń - AS Kolbudy

Total Page Visits: 408 - Today Page Visits: 1

Pomorscy juniorzy zakończyli jesienne zmaganiaPomorscy juniorzy zakończyli jesienne zmagania

Pomorscy juniorzy zakończyli jesienne zmagania

3 grudnia 2024

foto: Stolem Gniewino

Rundę jesienną zakończyli pomorscy juniorzy rywalizujący w Centralnej Lidze Juniorów i Lidze Wojewódzkiej. Generalnie - sukcesów nie widać.

                     

W Centralnej Lidze Juniora Starszego obie drużyny z Pomorza, czyli Lechia Gdańsk i Arka Gdynia,  zajmują miejsca w strefie spadkowej i  zapewne wiosną nie będzie łatwo tę sytuację poprawić. 

Arka ma sześć punktów do odrobienia, Lechia niby tylko dwa, ale dwie ostatnie wysokie porażki z zespołami, które w tabeli były blisko Lechii nie wróżą dobrze.  

 

Ewentualny spadek obu zespołów byłby fatalnym rozwiązaniem także z tego powodu, że po spadku szansę na szybki powrót  do elity polskiej piłki juniorskiej będzie miał tylko jeden zespół. Drugi (lub oba, jeśli ligę wygra ktoś inny)  spędzą przynajmniej dwa lata w Lidze Wojewódzkiej, a wiadomo, że ze sportowego aspektu, to nie jest dobre rozwiązanie.  

 

 

1Legia Warszawa [m]385126
2Wisła Kraków344122
3Escola Varsovia [b]333622
4Zagłębie Lubin333623
5Śląsk Wrocław [b]303931
6Lech Poznań293224
7Jagiellonia Białystok253331
8Stal Rzeszów [b]233035
9Polonia Warszawa222728
10Cracovia Kraków212931
11Odra Opole202438
12Górnik Zabrze193232
13Pogoń Szczecin173039
14Lechia Gdańsk [b]172442
15Arka Gdynia132638
16Warta Poznań91040

 

                     

W Centralnej Lidze Juniora Młodszego mamy trzy zespoły reprezentujące Pomorze, ale ilość nie przeszła niestety  w jakość.  

 

Stolem Gniewino i Lechia Gdańsk znajdują się w strefie spadkowej, a Arka Gdynia  wywalczyła  trochę więcej punktów i jesień skończyła 10. pozycji z przewagą  pięciu punktów nad strefą spadkową. 

 

 Wyniki kiepskie i oczywiście, o ile trudno mieć pretensje do chłopaków z Gniewina, którzy ciężko zapracowali sobie na ten awans, wygrywając Pomorską Ligę Wojewódzką, a potem dwumecz barażowy z GKS Katowice, a teraz próbują z każdego meczu wyrwać coś dobrego dla siebie i dla klubu.  W stawce 32 zespołów  z całej Polski  seniorzy tylko trzech z tych klubów grają w 4.lidze, jeden w V, a jeden w Klasie A, ale to głównie dlatego, że to kluby stricte młodzieżowe (FASE, Escola, Poznańska 13, AKS SMS Łódź).  Pozycja Arki, a zwłaszcza Lechii w żaden sposób nie dają zadowolenia.  

 

1Raków Częstochowa435318
2FASE Szczecin403614
3Śląsk Wrocław366016
4Pogoń Szczecin314926
5Lech Poznań304530
6Zagłębie Lubin283734
7Lechia Zielona Góra273226
8Górnik Zabrze254433
9Miedź Legnica [b]253842
10Arka Gdynia212735
11Zawisza Bydgoszcz [b]182542
12Poznańska 13 Poznań [b]162640
13Lechia Gdańsk161939
14GKS Tychy151834
15Zagłębie Sosnowiec91441
16Stolem Gniewino [b]41870

 

                     

W najmłodszej CLJ-tce U-15 w Polsce rywalizuje 56 zespołów. Siłą rzeczy poziom jest trochę niższy i to właśnie w tej lidze zespoły z Pomorza spisują się najlepiej i nie muszą się oglądać na dół tabeli.  Przeciwnie, zajmują w tabeli 4 i 5 miejsce.  Lechia jest wyżej w ligowej tabeli, ale to Jaguar wygrał 4-0 derbowe spotkanie.  

1FASE Szczecin355211
2Pogoń Szczecin336214
3Lech Poznań304410
4Lechia Gdańsk253923
5Jaguar Gdańsk 243623
6Salos Szczecin233420
7Warta Poznań221920
8AP Reissa Poznań212430
9Poznańska 13 Poznań203129
10AP Reissa Ślesin 193229
11MUKS CWZS Bydgoszcz 173131
12AP Reissa Jarocin 71250
13AP Pogoń Szczecin3643
14Juventus Academy Toruń3594

 

                     

Liga Wojewódzka Juniora Starszego  zakończyła pierwszą część rywalizacji.   Dwie najlepsze drużyny, czyli AP Kowale  oraz Bałtyk Gdynia wywalczyły prawo gry w Lidze Makroregionalnej  i wiosną wraz z Elaną Toruń, Olimpią Grudziądz, Wartą Poznań, GES Poznań, Błękitnymi Stargard oraz Arkonią Szczecin powalczą o grę w  CLJ U-19 w sezonie 2025/2026. 

 

Pozostałych 11 drużyn  już bez Kowal i Bałtyku  będą rywalizowały  dalej.   

1AP Kowale33451035110112
2Bałtyk Gdynia3175966101112
3Radunia Stężyca297196292112
4Gedania Gdańsk2763154890312
5Beniaminek 03 Starogard Gd.2561164581312
6Jaguar Gdańsk2085176862412
7Pomezania Malbork1850242653412
8Supra Kwidzyn134138341712
9FC Gowidlino92561-3630912
10Lew Lębork93292-6030912
11Byki Słupsk91487-7330912
12Żuławy Nowy Dwór Gdański61062-52201012
13Orły Tczew07141-134001212

 

Total Page Visits: 408 - Today Page Visits: 1