Pomorskie rozgrywki 2022/23 właśnie się zakończyły. Sytuacja ligowa większości trójmiejskich klubów pozostała bez zmian, jednak w kilku z nich zaszły zmiany i od przyszłego sezonu rozgrywać swoje mecze będą w wyższej lub niższej klasie rozgrywkowej.
W krótkim podsumowaniu wezmę pod uwagę zespoły, które występują w niższych ligach – od IV ligi w dół, ponieważ poza rozgrywkami ogólnokrajowymi, jest tylko jeden pozostały klub, czyli występująca w III lidze Gedania Gdańsk.
IV LIGA
Od nowego sezonu obsada trójmiejskich drużyn w stawce IV ligowców się powiększy. Do jedynego przedstawiciela z ubiegłego sezonu – Jaguara Gdańsk dołączą dwa kluby. Pierwszy, spadkowicz z III ligi – Bałtyk Gdynia oraz zwycięzca V ligi grupy Gdańskiej I – Gedania II Gdańsk. Tak więc, poszerzyło się grono, które walczyć będzie na tym poziomie rozgrywkowym.
V LIGA
W lidze okręgowej nie ulegnie zmianie ilość trójmiejskich klubów. W miejsce rezerw Gedanii Gdańsk awansował inny zespół z tego samego miasta – Portowiec. Jest to powrót tego klubu na poziom okręgowy od 2019 roku, kiedy to zajął 13 miejsce i spadł do A klasy. Poza wspomnianym Portowcem w lidze okręgowej występują rezerwy Bałtyku i Jaguara oraz Stoczniowiec Gdańsk czyli kluby, które w ubiegłym sezonie zajęły odpowiednio drugie, trzecie oraz czwarte miejsce w tabeli.
A KLASA
W sezonie 2023/24 rozgrywki A klasy będą reprezentować cztery kluby: Ogniwo Sopot, Pomorzanin Gdynia, KP Gdynia oraz KP Gdynia AP. W tej stawce zaskakiwać może brak żadnego klubu z Gdańska porównując to do obecności aż trzech klubów z Gdyni.
B KLASA
Najwięcej przedstawicieli jest w B klasie. Są to: Stoczniowiec II Gdańsk, KP II Gdynia AP, Morena Gdańsk, Sopocka Akademia Piłkarska i UKS Klukowo. Liczba klubów może jeszcze ulec zmianie, ponieważ jest jeszcze szansa, że do rozgrywek zgłosi się jakiś inny trójmiejski zespół.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację, do przyszłego sezonu 2023/24 powinno przystąpić 16 zespołów z Trójmiasta. Liczba może nie jest najmniejsza, ale jak się spojrzy na to, że pięć spośród tych drużyn to klubowe rezerwy, to sytuacja trochę się zmienia. Obecnie w Trójmieście jest mało drużyn, które od lat rywalizowałyby w A lub chociażby w B klasie. Poza dużymi, jak na trójmiejskie warunki, klubami takimi jak: Gedania, Jaguar, Bałtyk czy Stoczniowiec nie ma wielu innych zespołów, które od lat są obecne na trójmiejskich boiskach. Próżno szukać drużyn z różnych dzielnic Gdańska i Gdyni (poza Moreną Gdańsk i UKS Klukowo). Nie ma już także zespołów takich jak: Oruński KP, Santos Gdańsk, Zaspa Gdańsk, Karlikowo Sopot, KP Sopot, Wybrzeże Gdańsk – a to tylko przykłady z ostatnich pięciu lat.
Na przestrzeni lat dobrze widać, że sytuacja trójmiejskich klubów nie poprawia się, a można pokusić się o stwierdzenie, że jest coraz gorzej. Poza większymi klubami, które od lat są na trójmiejskim rynku, nie tworzą się drużyny nowe, które utrzymałyby się dłużej w rozgrywkach Pomorskiego ZPN-u. Przyczyn jest pewnie kilka – od pieniędzy, braku boiska, stanu klubowej kadry, po brak ludzi, którzy społecznie i po godzinach chcieliby prowadzić i walczyć o problemy codzienne klubów. Może jest to tendencja chwilowa, a może za kolejne pięć lat tych drużyn będzie jeszcze mniej i pozostaną tylko większe kluby. Oby jednak sytuacja w najbliższym czasie się odwróciła.
PS.
Sezon dobiegł końca i moje relacje z wizyt na pomorskich boiskach również. Dziękuję za poświęcony czas i przeczytane teksty.
Na koniec - krótkie podsumowanie mojego debiutanckiego sezonu w liczbach.
Sportowych wizyt: 21
Relacje z lig:
II – 1 (relacja)
III – 4
IV - 4
V - 5
A klasa - 3
B klasa - 2
Puchar Polski – 1
Inne – 1
Bezbramkowy remis: 1 (Radunia Stężyca – Stomil Olsztyn)
Najwięcej bramek: 7 (Gedania II Gdańsk – GKS Sierakowice 6-1)
Najdalszy wyjazd: Stężyca
Inne teksty: 9
Do następnego, już w przyszłym sezonie.
Jarosław Kościelak





