A W TCZEWIE CORAZ MNIEJ GRANIA

Wisła Tczew wycofuje się z rozgrywek

Tczewska piłka nożna w wydaniu seniorskim nie ma obecnie najlepszego czasu.Wisła Tczew najpierw zrezygnowała ze startu w Klasie Okręgowej, a teraz prawdopodobnie nie zagra nawet w B Klasie.

Prawdopodobnie, bo oficjalnej informacji nie podał jeszcze ani Pomorski Związek Piłki Nożnej, ani sam klub. Faktem jest, że tczewianie zrezygnowali z organizowania wczorajszego meczu Klasy B, w którym mieli podejmować w Tczewie Pogoń Smętowo.

A wszystko to na dwa lata przed 100 urodzinami zasłużonego klubu.


Biorąc to wszystko pod uwagę smutkiem napawa fakt, że w czwartym, co do populacji, mieście Pomorza, męska piłka nożna praktycznie znika z futbolowej mapy.

W tej chwili tczewski futbol w rozgrywkach ligowych reprezentuje tylko powstały przed rokiem KP Gryf Tczew. Klub powstał na bazie najstarszych juniorów trenujących w MKS Gryfie Tczew i po roku zmagań wywalczył awans do Klasy A.

A przecież nie zawsze tak było. Tczewska piłka ma bardzo bogatą tradycję i bywało, że kluby z tego miasta z powodzeniem rywalizowały w III lidze.

Wisła Tczew w 2024 będzie obchodzić swoje stulecie, o ile oczywiście piłka w tym klubie zostanie reaktywowana, a dwa lata starsza od niej jest jej lokalna rywalka Unia Tczew. Od lat rywalizujące o kibiców w mieście, z dodatkowym podziałem na tych wspierających gdyńską Arkę z jednej strony i Lechię Gdańsk, z drugiej. Ale w Unii też nie dzieje się najlepiej. Zespół od kilku lat nie uczestniczy już w rozgrywkach ligowych występując tylko symbolicznie w regionalnym Pucharze Polski. W tym roku, a jest to rok setnych urodzin klubu... wycofali się z tych rozgrywek.

Piłka w Tczewie znaczona jest niezliczoną ilością podziałów, fuzji, reaktywacji, zmiany nazw klubów, powrotami i upadkami. Unia Tczew, Wisła Tczew, TKP Tczew, Gryf 2009, teraz KP Gryf Tczew. Czy jest szansa, że w następnych latach będzie lepiej? Czy Unia i Wisła przetrwają i w swoje kolejne urodziny już w drugich stuleciach istnienia będą obchodziły na zielonej murawie, a nie tylko w sportowych muzeach?


W tym wszystkim wielkim paradoksem, bardzo pozytywnym, jest fakt, że w cieniu upadku męskiej piłki bardzo dobre miejsce do rozwoju znalazła żeńska piłka nożna. Pogoń Dekpol Tczew w kilka lat od powstania dotarła na najwyższy szczebel polskiej, kobiecej, piłki ligowej i w ostatni weekend wygrała efektowanie pierwszy mecz w Ekstralidze.

foto: tcz.pl
foto: https://www.facebook.com/uniatczew
foto: KP Gryf Tczew
foto: Pogoń Tczew
Total Page Visits: 353 - Today Page Visits: 1

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *