KTO MOŻE AWANSOWAĆ DO IV LIGI, A KTO NIEKONIECZNIE?

Awanse. Baraże. Regulaminy.

Końcówka sezonu, jak zawsze, wzbudza wiele emocji. Pasjonujemy się tym, kto wywalczy awans na wyższy szczebel ligowy, a kto będzie musiał próbować w kolejnym sezonie.

Najwięcej emocji towarzyszy chyba zmaganiom w Klasie Okręgowej. W trzech grupach drużyny walczą o cztery miejsca w przyszłorocznej 4.lidze.

Kto ma największe szanse na promocję?
Kto powalczy w barażach?
Kto awansować nie może?


Na początek aktualne tabele ligowe

75 GEDANIA II GDAŃSK
------------------------------------
74 BAŁTYK II GDYNIA
------------------------------------
51 JAGUAR II GDAŃSK
50 STOCZNIOWIEC GDAŃSK
46 ORZEŁ TRĄBKI WIELKIE

72 SUPRA KWIDZYN
------------------------------------
70 KOLEJARZ CHOJNICE
------------------------------------
66 WIETCISA SKARSZEWY
65 RADUNIA II STĘŻYCA
64 STYNA GODZISZEWO

64 START MIASTKO
------------------------------------
62 SOKÓŁ WYCZECHY
------------------------------------
60 MKS DEBRZNO
57 GRYF II SŁUPSK
54 PIAST CZŁUCHÓW

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż wyłonienie ligowych beniaminków. A jednak. Sprawę awansów należy postrzegać na trzech płaszczyznach:

Po pierwsze miejsce w tabeli
Po drugie licencja lub rezygnacja z awansu
Po trzecie, w przypadku rezerw, miejsce w tabeli pierwszego zespołu.


A teraz konkrety.

Teoretycznie sprawa jest prosta w przypadku zwycięzców poszczególnych grup. Gdyby liga skończyła się dziś, rezerwy Gedanii, Supra i Start mogłyby świętować awans do 4.ligi. Pod warunkiem, że będą tego chcieli. Bo przypominam, że w ubiegłym sezonie Sokół Wyczechy wygrał okręgówkę, ale zrezygnował z awansu.


Kto czwartym beniaminkiem? Zwycięzca dwustopniowych baraży.

W grupie 2 (Malbork) i grupie 3 (Słupsk) sprawa wydaje sią prosta, a jedyną wątpliwością może być ewentualna rezygnacja z awansu.

Najciekawiej jest w grupie 1 (Gdańsk). W tej chwili na czele tabeli są trzy drużyny będące rezerwami swoich klubów. Gedania ma swój pierwszy zespół w 3.lidze i problemu nie ma. Ale rezerwy Bałtyku muszą trzymać kciuki za pierwszą drużynę, która w tej chwili, niestety, jest bardzo bliska spadku do 4.ligi. Jeśli nie uda się zachować trzeciej ligi - Bałtyk II awansować nie może. Na trzecim miejscu w tabeli jest obecnie Jaguar II, ale z racji tego, że pierwsza drużyna Jaguara znajduje się w tej chwili w 4.lidze - rezerwy klubu nie mogą awansować. Kolejną drużyną w tabeli jest Stoczniowiec Gdańsk. Czy może awansować? Regulamin, który stworzył Pomorski Związek Piłki Nożnej jest dość precyzyjny, ale jednak nie przewidział sytuacji, że na czele taeli będą trzy zespoły rezerwowe.


Jeśli dobrze interpretuję Regulamin Rozgrywek Mistrzowskich, to Bałtyk II i Jaguar II (na tę chwilę drugie i trzecie miejsce w tabeli) nie zostaną dopuszczeni do baraży (chyba, że Bałtyk Gdynia utrzyma się w 3.lidze), ale zachowają swoje miejsca w ligowej tabeli. Czyli czwarty obecnie w tabeli Stoczniowiec nie może dostać się do baraży. Chyba, że w grupie 2 lub 3 ktoś zrezygnuje i szansę dostanie czwarty zespół tabeli, to wtedy również może dołączyć teoretycznie Stoczniowiec.

Dlaczego teoretycznie? Bo znowu zaglądając do regulaminu, nawet jeśli Stoczniowiec na finiszu rozgrywek przegoni Jaguara II Gdańsk i zajmie trzecie miejsce, to z tego trzeciego miejsca raczej nie ma szans na baraże. Dlaczego? Bo w małej tabeli drużyn z trzeciego miejsca obecnie ma zdecydowanie najgorszy bilans punktowy, a właśnie to decyduje o udziale w barażach.


W tym momencie:

44 - STOCZNIOWIEC
60 - WIETCISA
60 - DEBRZNO


Wygląda więc na to, że w tym momencie sprawa czwartego uczestnika baraży rozstrzygnie się między zespołami z grup Malborka i Słupska.


To wszystko, to tylko moje interpretacje regulaminowe. Jeśli ktoś widzi to inaczej, to bardzo proszę o komentarz i własny punkt widzenia.

Kto awansuje, kto zagra w barażach, ile drużyn zagra w barażach, kto otrzyma licencję, kto spadnie z wyższych ligi, kto zrezygnuje z awansu? Dużo pytań - na razie żadnych odpowiedzi. Ale to kwestia najbliższych tygodni. Będzie się działo!foto: Sokół Wyczechy

Regulamin Rozgrywek Mistrzowskich Pomorskiego Związku Piłki Nożnej
Total Page Visits: 471 - Today Page Visits: 1

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *