Startuje 4.liga. Jak to widzą czytelnicy?

Dziś startują rozgrywki IV ligi sezonu 2023/2024. Kto pójdzie w ślady Wikędu Luzino? Gedanii Gdańsk? A jeszcze wcześniej Stolema Gniewino i wywalczy promocję do III ligi? Kto będzie bronił się przed spadkiem, a komu ta sztuka nie uda się i będzie musiał kolejny sezon spędzić szczebel niżej?


Jak zawsze kibice mają swoje typy, swoje spekulacje. Ja, w takich sytuacjach zawsze powtarzam jak trudne są takie przewidywania, bo zwykle patrzymy na to wszystko okiem kibica, który widzi skład, nowych, dobrych zawodników, wygrane pierwsze mecze, więc dlaczego nie można powalczyć o awans? Moim zdaniem, jeśli chcemy poznać prawdę o planach danego klubu, zamiast pytać zawodników, trenerów, czy nawet prezesów, trzeba by zapytać klubowych skarbników. Oni najlepiej powiedzą, czy klub ma perspektywę sportowego rozwoju, czy bilans się zgadza, czy budżet się spina. I to nie na ten aktualny sezon, ale czy są nadzieje na jeszcze lepszy w nowym, kolejnym, rozdaniu, gdzie po ewentualnym awansie, trzeba znaleźć lepszych (czyli droższych) zawodników, trzeba wlać więcej paliwa do klubowego autokaru, znowu trzeba przebudować boisko itp, itd. Dlatego tak często widzimy potem w rozgrywkach zespoły, które świetnie startują, a potem niespodziewanie dostają zadyszki sportowej.

Mimo wszystko typowanie to zawsze przednia zabawa, więc dlaczego tego nie robić?

Oddajemy głoś jednemu z naszych czytelników, który ciekawie przeanalizował, i po krótce przedstawił, swój pomysł na przebieg ligowych rozgrywek.

"Liga wydaje się całościowo bardzo atrakcyjna.

Jaguar z Dudą i Surdykowskim w przodzie.

Gryf Słupsk bardzo mocny po transferach.

Kontynuacja bardzo dobrej pracy w Pomezanii.

Bałtyk na tym poziomie z polityką młodej kadry też raczej w top6.

Grom to samo.

Pewnie ostatnim zespołem na top6 będzie Gryf Wejherowo, choć brak Dampca, ale dalej to jednak oparcie wszystkiego w przodzie na Leske, a i na środku obrony bardzo ważny ubytek (Lisiecki).

Sycewice z zaciągiem z rozpadającego się Postomina [Zachodnio-pomorska IV liga] mają szerszą kadrę - może powalczą o poprawę lokaty z poprzedniego sezonu? 🤔

Pogoń Lębork powinna kontynuować poziom z wiosny poprzedniego sezonu.

MKS Władysławowo z Proeną też raczej stabilnie wygląda.

Anioły chyba jakościowo swojego poziomu też drastycznie nie zmieniły.

Rezerwy jak to rezerwy - bez wiedzy o spadach z pierwszego zespołu ciężko jakoś usadowić w tabeli, ale na przykładzie rozkładu spotkań Gedanii1 i Gedanii2 widać, że tam pewnie, gdy to będzie możliwe, mniej grający w pierwszym zespole, będą grać w drugim.
Ciężka przeprawa dla beniaminków z Kwidzyna i Miastka - ktoś spaść musi - chyba to będą pierwsi kandydaci ku temu..."

Trudno nie zgodzić się z taką analizą. Przynajmniej sześć zespołów, które na pewno nie ukrywają swoich aspiracji do awansu. Kilka z nich wręcz "powinno" awansować, bo to ważne dla dalszego funkcjonowania klubów, dla ich rozwoju.Bałtyk Gdynia po spadku zasadniczo utrzymał swoją kadrę, namówił kilku graczy do powrotu, więc w klubie nie wyobrażają sobie dłuższego niż 12 miesięcy pobytu w IV lidze. Zgodnie ze znaną zasada, że czasem łatwo jest spaść, ale znacznie trudniej jest wrócić.

Pomezania Malbork była rewelacją poprzednich rozgrywek i zbierała bardzo pochlebne recenzje za swoją grę. Trudno oczekiwać, że nie będą chcieli powalczyć o awans.

Jaguar Gdańsk awansował do IV ligi w 2014 roku i właśnie zaczyna 10. sezon na tym szczeblu rozgrywkowym. Im również sportowy awans, ten kolejny krok w rozwoju, jest bardzo potrzebny.

Gryf Wejherowo, po spadku z 2.ligi, a potem 3.ligi, dwa kolejne sezony w IV lidze zakończył w ścisłej czołówce, na czwartej pozycji. W między czasie wywalczył Wojewódzki Puchar Polski, więc zapewne myślą o awansie również.

Gryf Słupsk utrzymanie w IV lidze zapewnił sobie w ostatniej kolejce poprzednich rozgrywek, ale już kilka minut po meczu, ustami trenera i prezesa klubu deklarował walkę o awans do III ligi w kolejnym sezonie. Podstawa do tego jest, bo klub znacznie się wzmocnił.

Grom Nowy Staw również kiedyś grał w III lidze i choć nie skoczyło się to wtedy zbyt udanie, to z pewnością mają teraz drużynę, z którą mogą się pokusić o sukces.


Co z beniaminkami? Start Miastko z pewnością nie będzie miał łatwo. Zespołom ze Słupskiej Klasy Okręgowej zawsze było trudno, ale przykład Sparty Sycewice, która mimo trudnego początku, okrzepła sportowo i dziś to bardzo solidny zespół, pokazuje, ze można powalczyć. Supra Kwidzyn to zespół jakich mało. Zbudowany bardzo niedawno, jak burza pokonuje kolejne szczeble rozgrywkowe na Pomorzu. Czy 4.liga spowolni ich marsz? Pewnie o awans będzie trudno, ale spodziewam się wielu udanych meczów i niespodzianek. Rezerwy Gedanii i Raduni to zawsze niewiadoma. Zdolna młodzież wystarczyła na wygranie V ligi, ale czy wystarczy na dobrą grę i punkty szczebel wyżej?

Tak czy inaczej, zapowiada sie kolejny, bardzo ciekawy sezon w IV lidze.

1.kolejka IV ligi

Grom Nowy Staw - Anioły Garczegorze
Sparta Sycewice - Jaguar Gdańsk
Arka II Gdynia - Radunia II Stężyca
MKS Solar Władysławowo - Gryf Słupsk
Gedania II Gdańsk - Chojniczanka II Chojnice
Supra Kwidzyn - Pogoń Lębork
Start Miastko - Gryf Wejherowo
Pomezania Malbork - Bałtyk Gdynia
Powiśle Dzierzgoń - AS Kolbudy

Total Page Visits: 246 - Today Page Visits: 1

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *