Sytuacja w rezerwach pomorskich klubów [Analiza]. Podsumowanie sezonu 2023/2024.

Sytuacja w rezerwach pomorskich klubów [Analiza]. Podsumowanie sezonu 2023/2024.

Sezon 2023/24 właściwie już się zakończył. W seniorskich rozgrywkach pozostał do rozegrania jedynie finał baraży o grę w IV lidze pomiędzy Stoczniowcem Gdańsk a Kolejarzem Chojnice. Kolejny piłkarski rok przyniósł nam sporo emocji. Nie obyło się w nim bez zaskakujących spadków i spektakularnych awansów. Tak się tego roku złożyło, że w IV i V lidze spadło kilka drugich zespołów pomorskich klubów. Skłoniło mnie do zagłębienia się w tym temacie i sprawdzenia jak radzą sobie rezerwy pomorskich ekip. Na jakim poziomie rozgrywkowym występują? Czy był to ich udany sezon? Czy pomorskie kluby w ogóle je mają? Zapraszam do analizy.

 

 

Najwyżej występujący klub z naszego województwa, czyli Lechia Gdańsk nie posiada swojej drugiej drużyny w seniorskich rozgrywkach. Dwa lata temu zrezygnowała z niej i ogrywa swoją młodzież jedynie w ligach juniorskich. Ostatni jej sezon – 2021/22 Lechia II Gdańsk zakończyła na piątym miejscu w IV lidze. Spośród wszystkich ekstraklasowych drużyn jedynie Puszcza Niepołomice nie posiada rezerw. Większość ekip ma swoje drugie drużyny w III i IV lidze, zaś Zagłębie Lubin nawet w II lidze.

To właśnie w nich pozwala się zadebiutować młodym zawodnikom w seniorskiej piłce, gdzie poziom jest niższy, a presja na wynik mniejsza. Gracze po kontuzjach często „schodzą” do potocznie zwanej „dwójki”, by pomału wracać do ligowej rywalizacji oraz zawodnicy, którzy nie dostają dużo minut w pierwszej drużynie, aby stale być w rytmie meczowym. Dziwi więc fakt, że jeden z dwóch najpopularniejszych klubów w województwie nie decyduje się na drugi zespół, w którym mogliby się ogrywać młodzi zawodnicy.

Inaczej sprawa ma się w Arce, która posiada drugi zespół. W niedawno zakończonym sezonie niestety nie utrzymał się w IV lidze i spadł do Klasy Okręgowej. Innym zespołem, który również nie uniknął degradacji do okręgówki jest Gedania II Gdańsk, która na piątym poziomie rozgrywkowym była jedynie przez jeden sezon. Zarówno w rezerwach Arki oraz Gedanii występowali bardzo młodzi zawodnicy, którzy zbierali cenne doświadczenie na IV – ligowych boiskach. Mimo spadku, drugie zespoły rywalizowały w mocnej lidze razem z takimi klubami jak Bałtyk Gdynia czy Gryf Wejherowo, co można niewątpliwie uznać za sukces pracy z młodzieżą w obu klubach.

 

Pomimo spadku dwóch drużyn rezerw w IV lidze nadal będą występować tam drugie zespoły Raduni Stężyca oraz Chojniczanki Chojnice. Sytuacja ta może się jeszcze zmienić, ponieważ cały czas ważą się losy klubu z serca Kaszub. Biorąc jednak pod uwagę aspekt sportowy, Radunia II Stężyca utrzymała się w IV lidze kończąc sezon na dziesiątej pozycji.

 

W III ligowej Cartusii Kartuzy klub posiada rezerwy, które od przyszłego sezonu będą rywalizować w A klasie, ponieważ w niedawno zakończonym sezonie nie zdołały się utrzymać w pierwszej grupie gdańskiej klasie okręgowej. Podobna sytuacja dotyczy rezerw Gryfa Wejherowo, Jaguara Gdańsk, a jeśli nie awansuje do IV ligi Stoczniowiec Gdańsk to z tej grupy spadnie również Bałtyk II Gdynia.

 

Od przyszłego sezonu do okręgówki dołączy za to drugi zespół Czarnych Pruszcz Gdański, którzy niedawno pewnie wygrał swoją A klasową grupę. W słupskiej klasie okręgowej ponadto występują rezerwy Gryfa Słupsk. W okręgówce będą więc nadal występować rezerwy pomorskich klubów.

Powiększy się za to grono klubowych rezerw w A klasowych rozgrywkach, gdzie dołączą trzy zespoły. Niedawno awans świętowały drugie zespoły Bytovii Bytów, Sokoła Bożepole Wielkie oraz Wietcisy Skarszewy. Jeżeli dodamy występujące już tam rezerwy m.in. Stolema Gniewino i Wikędu Luzino to w sumie nam daje dziewięć „dwójek” w A klasowych rozgrywkach.

Nie przebije to oczywiście ilości zespołów występujących w B klasie. Jest to najniższy poziom rozgrywkowy w naszym województwie, w którym można swoją drużynę zgłosić przed rozpoczęciem każdego sezonu. Stąd liczba czternastu ekip na tym poziomie. Warto jeszcze wspomnieć, że Jaguar Gdańsk jako jedyna drużyna w województwie ma tam swój trzeci zespół, który rywalizuje w drugiej grupie gdańskiej B klasy.

Podsumowując, spora część klubów na pomorskiej mapie ma swój drugi zespół. Pomijając Lechię Gdańsk, swoich rezerw nie ma np. KP Starogard Gdański, Pomezania Malbork czy Pogoń Lębork. Nie znam dość dobrze sytuacji w tych klubach, ale dużo mniejsze zespoły mają swoje „dwójki” np., Amator Kiełpino, GKS Żukowo czy Sokół Ełganowo. Zaskakuje więc fakt, że kluby z miast powiatowych, z nieporównywalnie większym potencjałem i zapleczem sportowym nie posiadają swoich rezerw. Czynników takiego stanu jest pewnie kilka – od pieniędzy, przez problem z infrastrukturą, czy po prostu inną koncepcją klubu. Może się to w przyszłym czasie zmieni i za parę lat sytuacja będzie zupełnie inna. Klubom, które mają swoje rezerwy życzę spokojnego ligowego bytu oraz żeby przewinęło się przez nie wielu młodych zawodników, z których większość zagra w pierwszym zespole, a może za parę lat i wyżej.

 

 

***

Sezon 2023/24 się praktycznie zakończył. Za mną drugi rok pisania tekstów ze sportowych wizyt na pomorskich boiskach (i nie tylko). W klubach zapanował czas na podsumowania, odpoczynek, a niedługo pewnie ruszą przygotowania do nowego sezonu. Nie inaczej jest i u mnie. Nadszedł czas na krótką przerwę od wyjazdów po pomorskich boiskach. W następnym sezonie nadal będę ukazywać się relacje ze sportowych wizyt. Poza tekstami z ligowych spotkań będę starał się co jakiś czas napisać o czymś innym (co było kiedyś, jest teraz czy może wydarzy się w przyszłości). Przykładem jest tekst o zapomnianym już boisku w Oliwie, które podczas EURO 2012 było używane przez reprezentację Niemiec. Myślę, że niejedna osoba przypomni sobie dawne czasy, a młodsi czytelnicy mogą się dowiedzieć czegoś nowego (https://pomorskieligi.pl/niechciane-boisko/). Postaram się, aby w przyszłym sezonie pojawiło się kilka tekstów właśnie o trochę innej tematyce niż tylko te z ligowej rywalizacji. Zapraszam do czytania moich tekstów tutaj, a także moim blogu, gdzie również umieszczam swoje relacje oraz do niedawno powstałego profilu na Facebook’u – PiłkaPomorze, którego pomału tworzę.

 

 

***

Od sierpnia zeszłego roku odbyłem 23 sportowe wizyty. W żadnej z nich nie obejrzałem piłkarskich szachów i na moje szczęście nie padł ani jeden bezbramkowy wynik. Wiele z nich było ciekawych, z dużą ilością emocji i zwrotów akcji oraz bramek, których w sumie obejrzałem na żywo aż 105. W sezonie 2023/24 nie byłem na żadnym meczu II ligi, najczęstszym gościem byłem na spotkaniach IV ligi (7 razy), a najrzadziej na B klasowych boiskach (raz). W przerwie między rozgrywkami ligowymi odwiedziłem za to Bojano i zobaczyłem swój pierwszy mecz futsalu pomiędzy Dragonem Bojano, a Legią Warszawa, który okazał się bardzo ciekawym widowiskiem. Dla mnie sezon 2023/24 już jest zakończony, dziękuję za poświęcony czas i przeczytane moje teksty. Do następnego!

 

Pozdrawiam

Jarosław Kościelak – Pilkapomorze.blogspot.com

 

 

 

Sportowych wizyt – 23

III liga – 4 (wizyty)

IV – 7

V – 5

A klasa – 3

B klasa – 1

Puchar Polski – 2

Inne – 1 (futsal)

 

Inne teksty – 5

Najczęściej odwiedzana drużyna – Jaguar Gdańsk (4 razy)

Najciekawsze spotkanie – KP FPT Banino – Portowiec Gdańsk (III runda regionalnego PP) 3-3 po dogrywce i 2-4 w karnych

 

 

tekst  i foto:  Jarosław Kościelak

 

 

 

Total Page Visits: 229 - Today Page Visits: 1

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *