“Darmowa” piłka nożna

Nasi seniorzy udanie rozpoczęli  zmagania rozgrywek B Klasy i od razu wróciły rozmowy na temat ewentualnego awansu i gry w wyższej klasie rozgrywkowej.

Wiadomo, gra się po to, żeby wygrywać. A jak się wygrywa, to trzeba walczyć o grę w wyższej lidze, z silniejszymi przeciwnikami.  Trzeba tylko zdać sobie sprawę, co się zmienia  w sytuacji, gdy zespół taką sportową promocję wywalczy.

Tak na szybko zebrałem Wam  zestawienie opłat.  Jeśli coś pomyliłem, albo przeoczyłem, to proszę o korektę. 

Teraz proszę sobie te kwoty przemnożyć przez cały sezon.  Oplata za sędziów w klasie B, to rząd około 1000 złotych  za sezon, przy założeniu, że sędzia jest jeden, że obserwator nie znajdzie drogi na nasz stadion, że meczów jest siedem w sezonie u siebie, jak to było w poprzednim sezonie.

W Klasie A sędziów jest już trzech, obserwator pojawia się często, a meczów u siebie jest na przykład 11.  Trochę matematyki i wychodzi nam za sezon 5500PLN. 

Transfery zawodników.   W klasie B –   150 złotych za gracza, w Klasie A już 200.  Przy pięciu nowych zawodnikach –  kolejny 1000PLN.

Opłata za sam udział  w Klasie A –  to 650PLN.

Każda inna opłata jest przynajmniej 50% wyższa.

To tylko podstawowe opłaty.  Są tez kary, których czasem nie sposób uniknąć.   Opłaty za kolejne kartki dla zawodników,  opłaty za 5 kartek w jednym meczu,  za brak trenera z licencją na meczu (w zeszłym sezonie  były takie opłaty).  Opłata za niestawienie się na mecz (walkower) 400 złotych w Klasie B (też były takie opłaty w ubiegłym roku.)

Do tego trener z odpowiednią licencją.  Do prowadzenia najniższego szczebla rozgrywkowego wystarczy licencja GRASSROOTS D.  Ale już w Klasie A trzeba mieć wyższą ( czyli droższą) licencję.

W klasie A  trzeba posiadać  w klubie zespół młodzieżowy.

No i wyjazdy są ogólnie dalsze, bo zamiast 9 klas B,  mamy  w Pomorski ZPN  tylko 6 klas A.

Jeszcze parę innych spraw, typu kierownik bezpieczeństwa obiektu, którego w Klasie B raczej nie weryfikują, ale w  wyższej już mogą.  Boisko do gry w Klasie A, też posiada większe wymagania. 

To tak z grubsza, pewnie o wielu sprawach zapomniałem. 

Tak właśnie wygląda amatorskie granie w Polsce.  

Mam szczerą nadzieję, że to Was, drodzy piłkarze, nie zniechęci do skutecznej walki na boisku i strzelania goli.  Bo w końcu pieniądze nie są w życiu najważniejsze. Podobno.

Przykładowa nota księgowa z PZPN do naszego klubu.  Tak, żeby ktoś nie musiał się zastanawiać na co w klubie są wydawane pieniądze.

Total Page Visits: 300 - Today Page Visits: 1

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *