8 June 2023

KOMU AWANS? KOMU SPADEK?

Rozgrywki ligowe sezonu 2022/2023 wchodzą, jak to się popularnie określa, w decydującą fazę. Za chwilę będziemy poznawać kolejnych beniaminków oraz zespoły, które następny sezon spędzą z konieczności w niższej lidze.

Słowem:


KOMU AWANS?


KOMU SPADEK?
Słowo wyjaśnienia: Przy analizowaniu kolejnych rozgrywek, grup i lig, należy cały czas pamiętać, że kwestia spadku jest bezpośrednio powiązana z trzema aspektami.

Po pierwsze - jest to stała, wyznaczona wcześniej w regulaminie rozgrywek, liczba zespołów, które opuszczą ligę.

Po drugie - dodatkowa ilość zespołów opuszczających dany poziom rozgrywkowy z powodu spadku drużyn z wyższej ligi. Kiedy np. z III spadnie zespół z Pomorza, to z IV ligi musi spaść dodatkowo jeszcze jedna ekipa, żeby dla tamtej spadającej zrobić miejsce.


Po trzecie - po zakończeniu rozgrywek zacznie się weryfikacja możliwości organizacyjnych poszczególnych klubów, procesy licencyjne itp. No i wtedy, znając naszą pomorską piłkę, wiele wyników z boiska zostanie wywróconych do góry nogami. Ktoś nie dostanie licencji na grę w wyższej lidze, ktoś z tej wyższej ligi po prostu zrezygnuje, ktoś się wycofa całkowicie. A ktoś uniknie w ten sposób spadku.


Zapraszam na przegląd sytuacji w poszczególnych ligach.

Ekstraklasa

Lechia Gdańsk ma już tylko iluzoryczne szanse na zachowanie ekstraklasowego bytu. Spadek do 1.ligi może zostać usankcjonowany już w najbliższej kolejce.

2023-05-04_165930

1.LIGA

Arka Gdynia w zasadzie straciła już szanse na bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy. W tej chwili musi się skoncentrować na wywalczeniu miejsca 3-6 w końcowej tabeli, co pozwoli na udział w barażach.


Chojniczanka Chojnice - wszystko wskazuje na to, że po roku gry w 1.lidze zespół z Chojnic wraca na trzeci poziom rozgrywkowy. Trudno oczekiwać, że w pięciu meczach odrobią 10 punktów straty do bezpiecznego miejsca.

2.LIGA

Pięć kolejek do końca - spadek cztery zespoły

Radunia Stężyca jest tylko o trzy oczka ponad strefą spadkową. Biorąc pod uwagę aktualną formę zespołu z Kaszub, uratowanie ligi w pięciu ostatnich kolejka może być trudne.

3.LIGA

Osiem kolejek do końca - awans 1.miejsce

Gedania Gdańsk po ostatniej wpadce ma cztery punkty straty do pozycji dającej awans do 2.ligi.

KP Starogard Gdański bez szans na awans (10 punktów straty)

Cartusia Kartuzy ma w tej chwili przewagę 11 punktów na strefą spadkową. Solidna zaliczka.

Z 3. ligi spadają dwie ostatnie drużyny (plus wycofana Unia Janikowo). W przypadku degradacji z 2.ligi Raduni Stężyca lub Lecha II Poznań spadają dodatkowe drużyny z 3.ligi.

W tej chwili Bałtyk Gdynia jest w strefie spadkowej a Stolem Gniewino ma sześć oczek więcej od strefy spadku. Sytuacja może się pogorszyć w przypadku spadku z 2.ligi Raduni i Lecha.

4. LIGA - AWANS

9 kolejek do końca - awans 1. miejsce

Jeszcze kilka tygodni wstecz wydawało się, że Wikęd Luzino nie będzie miał żadnych problemów z dowiezieniem bardzo dużej przewagi w tabeli do końca rozgrywek. Jednak w ostatnich czterech spotkaniach zdobył tylko cztery oczka i jego przewaga nad drugą w tabeli Pomezanią zmalała do sześciu oczek. Czy będą jeszcze emocje na finiszu? Niewykluczone, choć 6 punktów to jedna spora przewaga, do tego lider ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań od zespołu z Malborka.

4. LIGA - spadek

9 kolejek do końca - spadek miejsca 16 - 20

Trwa walka o zachowanie czwartoligowego bytu.

GKS KOWALE wycofało się z rozgrywek
JANTAR USTKA czeka na formalny spadek
BOROWIAK CZERSK wygrał do tej pory pięć meczów. Trudno oczekiwać, że teraz wygra kolejnych pięć.

W trudnej sytuacji Bytovia - bardzo brakuje punktów.
WIERZYCA PELPLIN - mozolnie odrabia straty z jesieni i jest coraz bliżej bezpiecznej strefy. Przed nimi jednak kilka trudnych meczów z zespołami z czołówki i z drużynami walczącymi o utrzymanie.

KLASA OKRĘGOWA - gdańsk


Siedem kolejek do końca - awans 1. miejsce plus 2.miejsce baraże

Na czele rozgrywek trzy drużyny będące rezerwami swoich klubów. Supremacja Gedanii jest duża. Tylko jedna porażka w lidze, ponad 100 goli strzelonych i przewaga siedmiu oczek na Bałtykiem. Zespół z Gdyni jest w wyjątkowo niekorzystnej sytuacji, bo oprócz tego, że musi oglądać się na siebie i swoich rywali z boiska - musi też patrzeć na losy swojego pierwszego zespołu. Jeśli Bałtyk Gdynia nie utrzyma się w 3.lidze ( na ten moment jest w strefie spadkowej), to rezerwy Bałtyku NIE MOGĄ awansować do wyższej ligi. Będą z automatu przesunięte poziom niżej. Co ciekawsze - Jaguar II Gdańsk też nie awansuje, bo w 4.lidze gra obecnie pierwszy zespół tego klubu. Kto następny? Stoczniowiec Gdańsk? Orzeł Trąbki Wielkie?


Liczba spadkowiczów tez będzie uzależniona od drużyn z 4.ligi. Sztorm Kosakowo praktycznie bez szans. Pozostałe ekipy walczą o każdy punkt z nadzieją, że się uda.

KLASA OKRĘGOWA - malbork


Siedem kolejek do końca - awans 1. miejsce plus 2.miejsce baraże

W tej grupie walka o awans jest bardzo zacięta i otwarta. Lider z Chojnic zanotował ostatnio potknięcie i stracił część swojej przewagi nad rywalami. Trzy oczka nas drużynami ze Skarszew i Kwidzyna to niewielki kapitał. Zwłaszcza, że Supra ma rozegrany jeden mecz mniej od rywali. W walce o awans, mimo kilku potknięć, nadal nie można zapominać o Stynie, Raduni i Żuławach.Do spadku w tej chwili pięć ostatnich drużyn. Jeśli to się nie zmieni (spadkowicze z 4.ligi), to rzut oka na tabelę i widzimy ogromną stratę pięciu zespołów do miejsca 13. Aż dwanaście punktów. Nie do odrobienia.

KLASA OKRĘGOWA - słupsk

Siedem kolejek do końca - awans 1. miejsce plus 2.miejsce baraże


W ubiegłym sezonie zwycięzca ligi (Sokół Wyczechy) zrezygnował z wywalczonego awansu do 4.ligi. Jak będzie w tym roku? Na razie w tabeli najwyżej Start Miastko. Tuż za nim właśnie Sokół Wyczechy, Debrzno i Piast Człuchów.


Z tej grupy spada w tej chwili pięć drużyn. Jantaria wycofana na początku rozgrywek, a GTS Czarna Dąbrówka z minimalnymi szansami na zachowanie ligowego bytu. Pozostałe jeszcze walczą mając nadzieję, na to nikt z 4.ligi nie spadnie, ale to mało prawdopodobne (JANTAR USTKA).

KLASA OKRĘGOWA - KLASYFIKACJA DRUŻYN Z III MIEJSCA


W barażach - do trójki zespołów z drugich miejsc - ma dołączyć jeszcze najlepszy z tych, które zajmą miejsce trzecie. Bardzo to skomplikowane, bo oprócz tego, że nie wiadomo, kto będzie mógł walczyć o awans z pierwszej grupy, to w dodatku w grupie 2 rywalizuje mniej zespołów, a to oznacza, że końcowe wyniki będą przeliczane dla 17 drużyn w każdej grupie. Wiem, bardzo to skomplikowane. A do tego założę się, że i tak po sezonie za sprawą braku licencji albo braku chęci awansu, sprawy skomplikują się jeszcze bardziej.
Póki co:

54 - SUPRA KWIDZYN
-------------------------------------------------
53 - MKS DEBRZO
37 - STOCZNIOWIEC GDAŃSK

Zatem w barażach:

Bałtyk II Gdynia (tylko w przypadku utrzymania w 3.lidze pierwszej drużyny)
Wietcisa Skarszewy
Sokół Wyczechy
Supra Kwidzyn

KLASA a1

Siedem kolejek do końca


Co najmniej cztery drużyny w grze o awans.

Z okręgówki spaść mogą dwa zespoły do tej grupy - wtedy A klasę opuszczą trzy ostatnie

KLASA a2

Siedem kolejek do końca

Zacięta walka o awans. Portowiec najrówniej, ale przewaga nad resztą czołówki w sumie niewielka.


Spadnie zapewne Wisła Długie Pole. Z okręgówki spaść mogą zespoły z Pruszcza i Sierakowic.

KLASA a3

Siedem kolejek do końca

Awans Kaszubi niemal pewny. Kto drugi do awansu? Sławek Borzechowo albo Victoria Kaliska. Obie grały niedawno w V lidze, więc będzie to powrót.


Do spadku, póki co, jedna drużyna, a kandydatów wielu.

KLASA a4

Siedem kolejek do końca

Rodło Kwidzyn było zdecydowanym faworytem do awansu po jesieni, ale kilka wiosennych strat punktów spowodowało, że zostali dogonieni przez zespół ze Starego Miasta. Obie drużyny mają sześć oczek przewagi nad kolejnym zespołem.

Spadek to sprawa drużyn z Radostowa i Lignowów.

KLASA a5

Siedem kolejek do końca

W tej grupie praktycznie znamy już dwie drużyny, które jesienią będą grały w okręgówce. KP Damnica i Polonez Bobrowniki mają odpowiednio 10 i 9 punktów przewagi nad trzecim zespołem.

Spadek uzależniony od drużyn spadających z V ligi.

KLASA a6

Siedem kolejek do końca

Tu liderem są Błękitni Motarzyno, ale nie mogą jeszcze świętować. Do awansu kandyduje pięć drużyn i zapowiada się bardzo ciekawa walka.

Spadek to kwestia między zespołami z Dąbrówki i Niezabyszewa.

KLASA B1

Awans zespołów z Gdyni oraz Mechowa wydaje się formalnością

55 AP KP GDYNIA
47 FENIKS MECHOWO
--------------------------------------
39 AJAX LEŚNIEWO

KLASA B2

Trzy drużyny w grze. Czarni i Sulmin mają sporą przewagę, ale zespół z Przejazdowa jest bardzo zdeterminowany, by wywalczyć awans

55 CZARNI II PRUSZCZ GDAŃSKI
54 SULMIN
------------------------------------
49 RESPECT PRZEJAZDOWO

KLASA B3

Aż cztery zespoły ciągle w grze o A klasę.

34 ORLIK PRZODKOWO
32 ISKRA SZEMUD
---------------------------------------
32 AMIGO PRZYJAŹŃ
29 AP PRZYWIDZ

KLASA B4

To jedna z bardziej wyrównanych grup. Różnice niewielkie i trudno orzec, kto na finiszu będzie cieszył się najbardziej


34 CZARNI PIECE
34 WIERZYCA STARA KISZEWA
--------------------------------------
33 GROM LEŚNO
29 KOLEJARZ II CHOJNICE
28 KP BYTONIA

KLASA B5

Lider na autostradzie do A klasy. Kto przetnie linię mety jako drugi?


36 POWIŚLE PAWLICE RAKOWIEC
29 GKS GARDEJA
------------------------------------
25 POGOŃ SMĘTOWO
24 RODŁO II KWIDZYN

KLASA B6

Podobnie jak we wcześniejszej grupie - faworyt jest tylko jeden.


37 JURAND LASOWICE WIELKIE
29 BAŁTYK SZTUTOWO
---------------------------------------
27 NOGAT MALBORK
23 REAL MYSZEWO
23 RUCH GOŚCISZEWO

KLASA B7

Błękitni będą pewnie za chwilę świętować powrót do A klasy. Która drużyna będzie im jesienią towarzyszyć?

31 BŁĘKITNI GŁÓWCZYCE
21 VICTORIA SŁUPSK
--------------------------------------
19 SZANSA SIEMIENICE
19 BŁĘKITNI TYCHOWO
19 START ŁEBIEŃ

KLASA B8

Na cztery kolejki przed końcem Skotawa jest najbliżej awansu do A klasy. Trzy kolejne zespoły będą również walczyć o awans.

24 SKOTAWA BUDOWO
21 SŁUPIA SULĘCZYNO
--------------------------------------
19 SPARTA KONARZYNY
18 LIPNICZANKA LIPNICA

Total Page Visits: 391 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post GKS KOWALE WYCOFAŁO ZESPÓŁ Z IV LIGI
Next post ZE SPORTOWĄ WIZYTĄ W… GDAŃSKU