SYTUACJA W POMORSKICH ROZGRYWKACH KLASY A

Rozgrywki w sześciu grupach pomorskiej A klasy niedługo się kończą. W kilku z nich już przed sezonem można było doszukać się faworytów, którzy powinni jak nie zdominować swoje grupy, to przynajmniej na koniec rozgrywek awansować do klasy okręgowej. Sezon 2022/23 pokazuje, że wcale nie jest tak łatwo i inne zespoły również usilnie walczą o promocję do wyższej ligi.

W III grupie gdańskiej takim faworytem była Kaszubia Kościerzyna. Drużyna już 21 maja, na cztery kolejki przed końcem rozgrywek zapewniła sobie awans do V ligi. Promocję wywalczyła sobie w bardzo dobrym stylu, nie ponosząc dotychczas żadnej porażki, notując jeden remis, pozostałe spotkania wygrywając. Zdeklasowała inne drużyny strzelając już 105 bramek.

Ale jak to się stało, że klub który niedawno grał na poziomie III ligi występuje w A klasie? Gra w niej, ponieważ po sezonie 2021/22 wycofał się z IV ligi. Miasto Kościerzyna w dużo mniejszym stopniu wspiera klub sportowy na jego działalność. Nowa pomoc finansowa z ratusza nie pozwoliła wystartować w obecnym sezonie w rozgrywkach IV lidze, więc klub został zmuszony wystartować w A klasie. Jak można było przeczytać w klubowym oświadczeniu w lipcu 2022 roku:

oświadczenie kaszubii kościerzyna

"Mimo pomocy sponsorów nie jesteśmy w stanie przystąpić do IV ligi ze względu na koszty utrzymania zespołu oraz koszty przebiegu meczów i dojazdów na nie, a co za tym idzie, nie możemy pozwolić na nieustanne zadłużanie się Naszego Klubu. Informujemy, że w sezonie 2022/2023 przystąpimy do rozgrywek pomorskiej A klasy. Taka sytuacja nie miała miejsca od sezonu 1987/1988, a więc 35 lat."

Miasto skomentowało całą sprawę z przeznaczaniem na klub mniejszych środków trudną sytuacją i problemami ze spięciem budżetu na kolejny rok. Kwota o jakiej mowa to jak można było się doszukać w mediach – 75 tysięcy złotych za rok zamiast 150 tysięcy przeznaczanych dotychczas. Kaszubia musiała więc się zmierzyć z nową dla niej sytuacją, bowiem od dwóch dekad zespół występował w IV bądź w III lidze, zajmując w niej nawet czołowe lokaty m.in. 4 miejsce w sezonie 2014/15 i 2008/09.Rok po wycofaniu się z IV ligi klub zrobił szybko pierwszy krok do awansu i w przyszłym sezonie przystąpi już do rywalizacji w okręgówce.

Do zespołu z Kościerzyny może dołączyć kolejny klub z innego miasta powiatowego, czyli Rodło Kwidzyn. Ich sytuacja w grupie malborskiej przedstawia się trochę inaczej, ponieważ zostały im do rozegrania cztery kolejki, a przewaga nad trzecim z kolei zespołem (awansują pierwsze dwie drużyny) – jakim są Mady Ostaszewo, wynosi 9 punktów. Sprawa awansu pozostaje w ich rękach, terminarz też nie najgorszy, ponieważ zagrają z drużynami, które zajmują miejsca 7 (LKS Waplewo), 11 (Relax Ryjewo), 10 (Mewa Gniew) oraz 5 (Rodło Trzciano). Awans do ligi okręgowej pozwoli im się wydostać z A klasy, w której występują nieprzerwanie od pięciu sezonów, po wycofaniu się w sezonie 2016/17 z IV ligi.

Niezwykle ciekawie zapowiada się walka w drugiej grupie gdańskiej. Tam bowiem o dwa miejsca premiowane awansem walczą trzy zespoły: Portowiec Gdańsk, Sporting Leźno oraz Orzeł Straszyn. W tabeli prowadzi zespół z Gdańska, jednak przewaga nad drugim i trzecim zespołem w tabeli wynosi zaledwie dwa punkty.

Dla Portowca, jeżeli oczywiście awansuje, będzie to trzeci sezon na tym poziomie rozgrywkowym. Drużyna reaktywowana w 2009 roku, była w V lidze w sezonie 2014/15 oraz 2018/19. Dla Sportingu Leźno również to będzie powrót na boiska piątoligowe. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Orła Straszyn. W XXI wieku klub nie występował bowiem wyżej niż w A klasie. Drużyna ma o co walczyć w obecnym sezonie. Do końca pozostały cztery kolejki, a najmocniej może namieszać ostatnia i mecz Sportingu Leźno z Portowcem, który może okazać się decydującym, jeżeli chodzi o to, które zespoły w przyszłym sezonie zagrają wyżej. Czas pokaże, czy do ostatniej kolejki sprawa awansu będzie otwarta, czy rozstrzygnie się szybciej, a ten mecz będzie spotkaniem o przysłowiową pietruszkę.

Innym klubem, który już awansował jest KS Damnica z pierwszej grupy słupskiej.

W pozostałych dwóch grupach sytuacje jeszcze się nie rozstrzygnęły. W pierwszej grupie gdańskiej o awans nadal walczą cztery zespoły. Na dzisiaj największe szanse mają Solar Władysławowo oraz Błyskawica Reda Rekowo Dolne. Za nimi czają się jeszcze Start Mrzezino oraz rezerwy Stolema Gniewino. Równie ciekawie jest w drugiej grupie słupskiej. Tam o awans bije się więcej drużyn. Dzisiaj największe szanse ma zespół Błękitnych Motarzyno oraz Grom Nakla.

Jak widać, do końca pozostały cztery kolejki, a pewne awansu są dwie drużyny. Ale pozostało jeszcze 10 miejsc, o które do końca będzie się bić więcej drużyn. Dla przyszłorocznych rozgrywek w klasach okręgowych zrobi się ciekawiej po awansie klubów takich jak Kaszubia Kościerzyna czy Rodło Kwidzyn. Ale nadal tli się szansa dla debiutantów, którzy jeśli w ostatnich kolejkach wzniosą się na swój najwyższy poziom, to mogą przypieczętować swój awans do okręgówki.

Jarosław Kościelak

foto: Sokół Ełganowo

Total Page Visits: 465 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post