Ze sportową wizytą w Gdańsku

Dnia 10 września, pojechałem na mecz w ramach rozgrywek pomorskiej IV ligi, gdzie na obiekty Gedanii przy ulicy Hallera w Gdańsku stawił się rywal zza miedzy – Jaguar Gdańsk.

Gospodarzami IV ligowych derbów miasta był oczywiście drugi zespół Gedanii Gdańsk, który po ubiegłorocznym, fantastycznym sezonie awansował na poziom wojewódzki. Wygranie okręgówki zawdzięczał głównie wychowankom klubu, którzy przez cały zeszły sezon prezentowali bardzo wysoki poziom i poza rezerwami Bałtyku Gdynia nie miały godnych sobie rywali.

O tym sukcesie niech świadczy fakt, że w obecnych rozgrywkach rezerwy gdańskiego klubu rywalizują z tak uznanymi markami w naszym województwie jak Bałtyk Gdynia, Gryf Wejherowo, Pomezania Malbork czy Gryf Słupsk.

Dotychczasowy bilans gospodarzy w lidze jest, mówiąc wprost, słaby – przegrali wszystkie swoje mecze, tracąc aż 24 bramki w sześciu spotkaniach. Ich niedzielny rywal – Jaguar Gdańsk w sezon wszedł dużo lepiej, gromadząc 12 punktów, które pozwalały mu trzymać się blisko ligowej czołówki.

Mecz od początku ułożył się lepiej dla gości, którzy już w 6 minucie spotkania wykorzystali rzut karny, który na bramkę zamienił były zawodnik Lechii Gdańsk, a także do niedawna Gedanii – Adam Duda. W pierwszych minutach spotkania, na duży plus zasługuje gra Gedanii, która mimo szybko straconej bramki chciała grać podaniami i kontrolować przebieg gry na boisku. Tak im się zresztą przez dłuższy czas udawało, jednak do szatni prowadzenie podwyższyli goście – ponownie za sprawą Adama Dudy. Na przerwę Jaguar Gdańsk schodził prowadząc 2-0.

W pierwszej odsłonie mecz był jednak bardzo wyrównany, a mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że lepiej wyglądali gospodarze. Jednak rzut karny i krótki moment dekoncentracji tuż przed przerwą wystarczyły, aby doświadczony zespół zamienił to na dwubramkowe prowadzenie. Nie było widać wyraźnej różnicy, że ostatni zespół w tabeli podejmuje rywala z jej górnej części.

Po przerwie lepiej zagrali już jednak goście. Podwyższyli oni prowadzenie w 62 minucie gry, kiedy to strzałem głową bramkarza Gedanii pokonał Paweł Czychowski. Chwilę później gospodarze zdołali strzelić bramkę na 3-1 - jej strzelcem został Bartosz Bławat, jednak ich gra już nie była tak dobra, płynna i skuteczna jak w pierwszej odsłonie.

Kolejne minuty to już dominacja gości. W 83 minucie spotkania publiczności pokazał się były gracz m.in. Lechii Gdańsk, a także nie tak dawny mistrz Polski z Piastem Gliwice – Marcin Pietrowski, który ładnym strzałem bezpośrednio z rzutu wolnego podwyższył prowadzenie. Parę minut później piątą bramkę zdobył Paweł Czychowski, ustalając końcowy wynik spotkania na 5-1 dla Jaguara Gdańsk.

Dzięki temu zwycięstwu Jaguar zbliżył się do lidera tabeli – Gryfa Słupsk oraz wicelidera – Pomezanii Malbork. W swoim dorobku ma już 15 punktów, które plasują zespół na czwartej pozycji.

Dla rezerw Gedanii Gdańsk ta porażka oznacza nadal ciężki bój w IV lidze. Sezon, w którym pewnie i tak nastawiali się na zbieranie cennego doświadczenia w seniorskiej piłce na wysokim, bo IV- ligowym poziomie. Nadal pozostają bez punktów, zamykając tabelę bez ani jednego zwycięstwa czy remisu.

Następna kolejka wydaję się być idealnym momentem na przełamanie się Gedanii Gdańsk. Przyjeżdżają do nich bowiem rezerwy Arki Gdynia, które zajmują przedostatnie miejsce w tabeli, również bez ani jednego zwycięstwa, lecz z dwoma remisami. Nie ma chyba lepszego momentu na ostatni zryw i zapoczątkowaniu zbierania punktów w lidze.

Jaguar Gdańsk czeka mecz z Akademią Sportu Kolbudy, która w tym sezonie zajmuje obecnie 11. miejsce w tabeli. Jest więc kolejna szansa, aby zgarnąć trzy punkty i może w tym sezonie mocniej powalczyć o awans do III ligi.

Serii gier jeszcze przed nami bardzo dużo. Tabela na początku sezonu układa się tak, że o awans bić się będzie Gryf Słupsk z Pomezanią Malbork. Ale czy się stanie? Myślę, że jeszcze niektóre kluby nie powiedziały ostatniego słowa i włączą się w walkę by w przyszłym sezonie reprezentować województwo pomorskie w III lidze.
tekst i fotografie: Jarosław Kościelak
autor bloga: piłkapo
morze.blogspot.com

Total Page Visits: 454 - Today Page Visits: 1

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *