Zmiany awansów o spadków w 3. i 4.lidze. Będą baraże.

Zmiany awansów o spadków w 3. i 4.lidze. Będą baraże.

                     

 

 

Polski Związek Piłki Nożnej podał dziś do wiadomości  treść podjętej uchwały w sprawie przyjęcia zasad spadków klubów 2. Ligi, awansów i spadków klubów 3. Ligi i awansów klubów 4. Ligi od sezonu 2024/2025.  Co to oznacza dla pomorskich zespołów?

 

Od dłuższego czasu  kluby z poziomu  3.ligi apelowały o większe szanse  wywalczenia awansu na poziom 2.ligi.  W końcu PZPN wyszedł na przeciwko ich oczekiwaniom. Będą mecze barażowe.  Aby tak się jednak stało, potrzebne były także zmiany na innych szczeblach rozgrywek.   

 

W przyszłym sezonie z 2.ligi  spadną cztery ostatnie zespoły,  a dwie kolejne zagrają mecze barażowe z zespołami z drugich miejsc  w 3. lidze.

 

                     

Z trzeciej ligi awans do drugiej ligi wywalczy zwycięzca  rozgrywek, natomiast  drugi zespół w tabeli zagra baraż  z innym zespołem 3.ligi (Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie), który w swoich rozgrywkach zajął drugie miejsce,   a w razie wygranej zagra mecz finałowy baraży z 13  lub 14 zespołem 2.ligi – mecz i rewanż. 

 

Z trzeciej ligi spadną cztery ostatnie zespoły (lub więcej, jeśli z 2.ligi spadną zespoły terytorialnie przynależne do danej grupy 3.ligi)  

                     

Z czwartej ligi awans do rozgrywek 3.ligi wywalczy zwycięzca rozgrywek, natomiast zespół, który zakończy zmagania na drugim miejscu zagra mecze barażowe z innymi zespołami, które w swoich rozgrywkach (Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie)  zajęły drugie miejsca w 4.ligach.  Zwycięzca dwustopniowych baraży (bez rewanżu)  będzie czwartym beniaminkiem 3.ligi. 

                     

Zmiany na pewno wpłyną na atrakcyjność rozgrywek, sprawią, że więcej zespołów będzie do końca rozgrywek zaangażowanych w walkę o awans oraz utrzymanie.  Z drugiej strony oznacza to większą ilość potencjalnych spadkowiczów.  Czysto teoretycznie z 3.ligi “pomorskiej”  może spaść nawet ostatnich osiem zespołów.   

 

Dziś o awans do 3.ligi walczą Gryf Słupsk i Jaguar Gdańsk.  Awans wywalczy tylko jeden z nich.  W przyszłym roku, teoretycznie,  druga drużyna z Pomorza zagrałaby baraże z takim zespołami jak: Lipno Stęszew (Wielkopolska), Gwardia Koszalin (Zachodniopomorskie) czy Chemik Bydgoszcz  (Kujawsko-Pomorskie). 

 

Total Page Visits: 324 - Today Page Visits: 3

One thought on “Zmiany awansów o spadków w 3. i 4.lidze. Będą baraże.”

WASZE KOMENTARZE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *