Awanse i spadki w pomorskich ligach

Przed nami ostatnia prosta ligowych zmagań na Pomorzu. W większości klas rozgrywkowych poznaliśmy już drużyny, dla których ten sezon był bardzo udany i zakończył się pełnym sukcesem w postaci awansu oraz te drużyny, które nie będą mile wspominać tegorocznych zmagań.Przegląd aktualnych tabel:


W III lidze znamy już oficjalnie drużynę, która wywalczyła awans do eWinner II ligi oraz wszystkich spadkowiczów do IV lig. W kwestii spadków i utrzymania cała nadzieja dla zagrożonych zespołów pozostaje już tylko nadzieją poza boiskową. Może się zdarzyć, że aż trzy zespoły mogą nie przystąpić do kolejnych rozgrywek w III lidze. GKS Przodkowo nie otrzymało na razie licencji, Bytovia Bytów dziś ma ogłosić decyzję o planach klubu na przyszły sezon, a problemy organizacyjne mogą również wykluczyć ze startu grudziądzką Olimpię. To wszystko sprawia, że trzy zespoły mogą jeszcze uratować się przed spadkiem. Niestety, te wszystkie dywagacje nie dotyczą Gryfa Wejherowo, który nie uratuje się przed spadkiem.


W IV lidze trwa pasjonująca walka o promocję do III ligi. Na ten moment, przed ostatnim meczem, Stolem Gniewino jest liderem i ma wszystko w swoich rękach. Muszą jedynie pamiętać, że mają gorszy bilans bramkowy od drugiej w tabeli Kaszubii, która zapewne jeszcze wierzy w potknięcie rywala.
Z ligi spada pięć ostatnich zespołów. Czterech spadkowiczów już znamy, piątym może być Powiśle Dzierzgoń, które pomimo zdobycia Pomorskiego Pucharu Polski może następny sezon spędzić w Klasie Okręgowej.


W Klasie Okręgowej poznaliśmy kolejnego beniaminka IV ligi. AS Kolbudy było liderem przed ostatnim spotkaniem, pojechało do Różyn i przegrało mecz, w którym wygrana dałaby awans. Porażka była dotkliwie bolesna, bo nie dość, że odebrała kolbudzianom awans bezpośredni, to pozbawiła ich także miejsca w turnieju barażowym. Wielkie emocje w gdańskiej “okręgówce”.

W kwestii spadków ostatnia kolejka wskaże nam komplet zespołów, które będą musiały przenieść się do Klasy A.


Ze wszystkich grup Klasy A poznaliśmy już 10 zespołów, które w przyszłym sezonie będą beniaminkami Klasy Okręgowej. Pozostały jedynie dwie zagadki. W grupie 1, zupełnie niespodziewanie, na dwie kolejki przed końcem ciągle jeszcze musi walczyć o awans zespół AS Pomorze. Mimo, że w sezonie zdobyli już 150 goli, to w dalszym ciągu nie mogą być pewni końcowego sukcesu. Start Mrzezino na pewno ciągle wierzy, że ich ligowy finisz będzie skuteczny.

Drugie brakujące rozstrzygnięcie czeka w grupie 2. Amator Kiełpino ma jeden punkt więcej od drugie w tabeli Osiczanki Osice, lepszy bilans bezpośrednich spotkań od rywala. Czy to wystarczy? Już w sobotę możemy poznać odpowiedź na to pytanie: Osiczanka podejmuje Amatora. Będą emocje.

Poznaliśmy również większość spadkowiczów z Klasy A. Oczywiście należy cały czas pamiętać o tym, że wszystkie te sportowe decyzje zostaną po sezonie zweryfikowane przy zielonych stolikach poprzez nieprzyznane licencje, wycofania zespołów, albo przeniesienia z wyższych lig.

Poznaliśmy także 15 z 16 drużyn, które wywalczyły awanse ze swoich grup Klasy B. Jedyna wątpliwość, która pozostała do rozstrzygnięcia, to rywalizacja Centrum Pelplin i Sokoła Lubichowa w grupie VII. W niedziele poznamy ostatniego beniaminka.

Ze wszystkich grup Klasy B najbardziej zacięta walka o awans toczyła się w grupie VI. Orliki Stary Dzierzgoń, AP Malbork i Lisovia Lisewo wywalczyły w lidze po 37 punktów, a Real Myszewo jedno oczko mniej, ale tylko te dwie pierwsze drużyny wywalczyły promocje do wyższej ligi.


Marcus Gdynia już wcześniej zapewnił sobie awans do II ligi kobiet i może właśnie dlatego przytrafiła się tej drużynie pierwsza porażka w lidze. Nie zmienia to jednak końcowej oceny i zasłużonego awansu. Lechia Gdańsk jeszcze walczy o zajęcie jak najwyższego miejsca w lidze, które promocji nie daje, ale w trudnych czasach warto zająć dobre miejsce w tabeli.


Najlepszym zespołem czwartej ligi kobiet zostały rezerwy I ligowej Pogoni Tczew.

Total Page Visits: 468 - Today Page Visits: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post